Postitused

Valitud

Küsitlus permakultuurihuvilistele, kes ei ole veel Eesti Permakultuuriühingu (EPÜ) liikmed

Küsitlus aitab mõista milliste konkreetsete tegevustega on EPÜ-l kõige otstarbekam potentsiaalseid huvilisi kaasata, et toetada permakultuurivõrgustiku arengut ning suurema arvu õpikeskuste tekkimist Eestis. Küsitlus on osa KÜSK projektist “EPÜ arengusuundade ja tegevuskava väljatöötamine”. Kokkuvõte avaldatakse projektiraportis augusti alguses.
Osalejate vahel loositakse välja EPÜ seemnekomplekti. Loosimises osalemiskeks on vajalik lisada oma kontakt. Loosimine toimub 13.06.2022

Küsitlusele saad vastata siin. Tänud ette, sest iga vastus on ühingule oluline!

Valitud

KÜSK toetab tänavu EPÜ arenguhüppeks valmistumist!

Projekti nimi: Eesti Permakultuuriühingu  arengusuundade ja tegevuskava väljatöötamine
Toetussumma: 4000 eurot
Projekti periood: 01.04-31.07.2022

Arenguhüppeks ettevalmistava projekti raames soovime välja selgitada ja kaardistada Ühingu olemasolevate ja potentsiaalsete liikmete (so permakultuuri praktikud) vajadused ja huvid (Ühingu tulemuslikkus). Samuti on eesmärk teada saada, milliste konkreetsete tegevustega on Ühingul kõige otstarbekam potentsiaalseid huvilisi liitumiseks kaasata ja kuidas oma liikmete kompetentse paremini rakendada. Kaardistamine aitab ka välja selgitada kompetentside vajaduse, et toetada permakultuuri võrgustiku arengut ning suurema arvu õpikeskuste tekkimist Eestis.

Kohalikes permakultuuri praktikutes-koolitajates on vaja tekitada huvi ühtse kvaliteedisüsteemi vastu ja luua LANDi kriteeriumitele vastav Eesti standard permakultuuri viljelemise asukohtade sertifitseerimiseks.

Ühing jõuab oma eesmärgini koordineerides permakultuurialase maailmavaate ja selle praktiseerimise levikut ning permakultuuri harrastajate koondumist ja koolitamist. Selleks viiakse projekti raames läbi nt alljärgnevad tegevused:

  • Dragon dreaming meetodi abil sõnastame Ühingu järgmise 2 aasta tegevuskava ja selle elluviimise meetodid
  • moodustame liikmete töörühmad ja kaardistame nende koolitusvajaduse
  • koostame turundus- ja kommunikatsioonikava

Projekti lõppedes on Eesti Permakultuuriühingul välja sõelutud, sõnastatud ja kokku lepitud sobivaimad arengusuunad, missioon ja visioon ning põhikirjaliste tegevuste loogiliseks ja tõhusaks elluviimiseks koostatud tegevuskava aastaks 2022-2023, mille põhjal on võimalik luua järgmise sammuna viie aasta arengukava.

Valitud

Toidusalude ja elurikaste maa-alade kavandamine Céline Huart Koolitus Hundiallika Keskuses 01.05.2020

Toidusalude ja elurikaste maa-alade kavandamise koolitus Hundiallikal annab ülevaate loodust jäljendava disaini alustest, tutvustab lähemalt toidusalusid ning sisaldab mitmeid praktilisi harjutusi, mis on kasutatavad konkreetsete maa-alade kavandamisel. Osalema võib tulla konkreetse maatüki kavandamise vajadusega, selleks on hea kaasa võtta maatüki kaart ning koolituspäeva kestel saab kindlasti palju selgemaks, kuidas oma maatüki kavandamisele läheneda ning teha läbi ja saada tagasisidet esimestele disainikatsetele.
Maailmas on kiiresti levimas loodust jäljendav maa-alade kavandamine, mille näideteks on toidusalud, metsaaiad ja üldse nii elurikkust loovad kui inimesele toitu, materjale ja muud kasulikku pakkuvad kooslused. Heal lapsel on mitu nime – nii teatakse kogu sedalaadi lähenemist permakultuurina, aga levinud on ka agroökoloogia (agroecology) ja agrometsanduse (agroforestry) mõisted. Põhimõte on üldjuhul ikka selles, kuidas kasutada teadmisi looduslike ökosüsteemide toimimisest loomaks inimesele kasulikke ja samaaegselt elurikkaid kooslusi.
Kava10-11:00 Saabumine
11-13:00 Avaring, ootuste kaardistamine               Mis on toidusalu?
               Kuidas see välja näeb?
               Permakultuurne kavandamine. Harjutus
               Näited Eestist
               Vaatlusharjutus rühmades
13-14:00 Lõuna
14-17:00 Vaatlusharjutuse tulemuste esitlemine
               Hundiallika maa-ala kavandi esitlemine
               Juhendatud kavandamisharjutused (esialgse olukorra kirjeldamine, elementide                   paigutamine, liikide valik jne)
               Lõpuring
Koolitaja Céline Huart on toidusalude ja maa-alade permakultuurse kavandamisega olnud seotud 10 aastat – alguses Kongo DVs, seejärel Belgias ja viimased kolm aastat Baltimaades. Oma õpingutes spetsialiseerus ta agroökoloogiale, tema diplomitöö põhines osalevatel uuringutel ja metsaaedade (toidusalude) kavandamisel, mis tõi temas esile suure soovi töötada koos farmeritega. Praegu teeb ta koostööd Läti Looduse Fondi ning partneritega Eestis ja Põhjamaades agroökoloogiliste ning taastava maakasutuse näidispaikade loomiseks. Samal ajal on ta lõpetamas permakultuuri diplomi omandamise protsessi kahe toidusalu projektiga Lätis ja Eestis.
Koolitus on inglise keeles, vajadusel tõlkega eesti keelde.Korraldajad: Gaia Akadeemia, Hundiallika Keskus, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool
Toimumiskoht: Kursus toimub Hundiallika keskuses, Suuremetsa küla, Võru vald, Võrumaa (u 20 km Võrust)
Kohapeal on tingimused lihtsad.
Hundiallikal on kohapeal välitualetid.

Kes soovib, võib jääda talgutele ka 2. maiks kui kavandatut ka ellu viima hakkame. Magamisasemed on koolitusmaja ühises magamistoas. Magamine toimub mattidel.

Toitlustamine toimub kohapeal, pakume endavalmistatud lihtsaid taimseid toite.
***
Osalustasu 50 eurot registreerimise ja sissemaksu tasumisega kuni 01.04.2020. Edaspidi on tasu 60 eurot. Osalustasu sisaldab ka kahte toidukorda ning kõiki koolituse materjale. Peale registreerimist väljastame sissemaksuarve summas 20 eurot, mis jääb loobumisel tagastamatuks ettemaksuks.

Registreerimine toimub läbi lingi https://goo.gl/forms/8FqGJ0B5Zdmf6Ryk2 või e-posti, kirjutades aadressile: toomas@gaiaakadeemia.ee


LISAINFO
Toomas Trapido, 55570010, toomas@gaiaakadeemia.ee

Üldkoosolek 2022

Eesti Permakultuuriühingu juhatus kutsub ühingu liikmeid üldkoosolekule Põlulas, Lääne-Virumaal!

Laupäeval 14.mai.2022, kl 10.00

Võimalus osaleda ka üle Zoomi. Link jõuab liikmeteni maili teel

Registreerumisvorm ja juhised

Päevakord 

Kell 10.00 Osalejate registreerimine

1.Koosoleku avamine kell 10.15. 

2.Koosoleku juhataja ja protokollija valimine.

3.Majandusaasta aruande kokkuvõtte ja kinnitamine.

4.Liikmemaksu suurus ja maksmise kord. Hetkel on liikmemaks 12 eurot aastas, ettepanek on jätta samaks.

5.Muud küsimused.

11.00-11.15 Paus

Peale üldkoosolekut jätkame KÜSK rahastusega arenguhüppe ettevamistust Toomas Trapido ja Aivar Halleri juhendamisel.

11.15-13.30 EPÜ visioon draakoniunistamise abil

Loome draakoniunistamise meetodit kasutades avarama ja inspireeriva tulevikupildi EPÜ tegevustest, rollist ja võimalustest. 

13.30-15.00 Lõuna ja ühine jalutuskäik

15.00-18.00 EPÜ lähiaastate tegevuskava loomine avatud ruumi meetodi abil.

Avatud ruumi meetod võimaldab maksimaalselt rakendada osalejate kirge ja vastutust ning jõuda suhteliselt lühikese ajaga käegakatsutava plaanini, mille erinevatel tegevustel on vabatahtlikud vastutajad.

18.00 Õhtusöök ja tähistamine

Olete äärmiselt oodatud kohale tulema, sest  võimalikult paljude liikmete osalemine ja koosloomine on selle ürituse puhul VÄGA oluline! 

Hää Wäega talu

Väisasime sel suvel sellist permakultuurset kohta nagu Hää Wäega, mis tegeleb peamiselt ravimtaimedega ja nendest tervendavate toodete valmistamisega. Valikus on erinevad teed, seebid, õlid ja salvid. Ravimtaimed lähevad värsekel kujul ka pea kõikidesse toitudesse. Enim kiidab perenaine aga kasetõrva salve, mis on saanud palju kiitust. Sellel talul on palju rääkida ja igal taimel on oma lugu ning tervistavad salvid ja õlid on pikkade katsete tulemus..

Talus on ka mitmeid loomi nagu ponid, kanad ja haned. See on koht, kus püütakse murupügamise ja üldse niitmisega tegeleda nii vähe, kui võimalik. Peenardes on märgata ka muti peleteid, mis tundusid tõepoolest toimvat. Tühi plekkpurk metallist varda otsas. Suurema maa-ala puhul muidugi tuleks neid vastavalt vajadseele rohkem panna. Silma hakkas ka köetav kasvuhoone, mis kasutab ära vana kerise sooja õhku ning talvel ka natuke maasooja. Kogu mulje antud kohast jäigi heas mõttes üsna metsik. Kogu süsteemil lastakse nii palju ise-toimida, kui saab. Hämmastav kohtumine tabas aga meid taluõue keskel, kus visalt õunu kandev c.a 300.aastane õunapuu oma elujõu ja vägevusega sellele kohale võlu andis. Puu ise oli seest üpris tühi ja tema tüvi ümbermõõt võis olla julgelt üle kahe meetri. Sellelt puult saadud õunaäädikas jääb pikaks ajaks meelde. Tervistav klaasitäis sooja vett õunaäädikada annab organismile jõudu.

Saime kõik kaasa tüki sajandivanust pesuseepi. See meenutas mulle nõukogude aegset, millel oli üsna vänge ja iseloomuga lõhn. Sellel seebil oli aga tunda ka lambarasva lõhna, mis tõi kuidagi lapsepõlve mälestused esile.

300. aastane õunapuu.
Mutipeleti.

Peenra uuendamine

Ajapikku oli meie maasikapeenar vanaks jäänud, naati ja küüslauku täis kasvanud. Nagu permakultuuris ikka mõtlesin, et kuidas seda kerge vaevaga uuendada. Joonistasin paberile peenra selle suvise jaotuse võttes arvesse ka millised taimed kokku kasvama sobivad. Vanast maasikapeenrast saab tänavu herne, oa, maisi, kurgi ja suvikõrvitsa peenar. Ja, nojah küüslaugu ka kui nad seal juba on.

Alustuseks trimmerdasin umbrohu maatasa, jätsin alles vaid küüslaugud.
Peenart ümbritseb betoonist äärekivi. Kaevasin äärest mulla veits madalamaks, et naadid kohe papi ja betooni vahelt välja pressima ei hakkaks. Mõned küüslaugud kolisid siiski ka uude kohta.
Järgmisena katsin peenra talve jooksul kogutud papiga.
Ühele osale peenrast panin sõelutud mulda, teisele laotasin mere äärest toodud adru ja aiast riisutud lehti
Järgmisel hommikul kerges udus külvasin herned, oad ja maisi. Ülejäänud peenar jääb hetkel kurgi ja suvikõrvitsataimi ootama.
Jõudsin veel ka kasta enne kodukontorisse tööle asumist. Jätkan piltide lisamist kui midagi uut näidata on 🙂

Proosa talu

Manfred on teinud oma maatükkidel muljetavaldavat istutustööd – alates 1997. aastast väiksele paarihektarisele maalapile tuhatkond puud. Enamik puude viljadest on mõeldud lindudele ja loomadele ja natuke ka inimesele. Insenerlikku läbimõeldust võis märgata igal sammul,eriti veekasutuse osas, permakultuuri poolt esindas rohkem tohutu suur loodusearmastus kui disain. Mul tekkis esimest korda elus tunne, et ongi võimalik toidusalu teha ja Manfredilt on palju õppida nii tema teadmistest kui ka vigadest.

Tal on ka ünsa suur ja köetav kasvuhoone, mis on majaga kokku ehitatud. Selle ees on peenarde ala, mis on süsteemne ja meenutab natuke kasvuhoonssee rajatavat. Kindlasti on tasub ka mainida Manfredi majaehitus loovust ja sära, kus leiab palju häid lahendusi ja inspiratsiooni.

Manfred Meyer(Paremal),Proosa talu

Manfredil on koostöö huvi, seega tutvustus talust ja selle eesmärkidest PDF failina allalaetav.